Kinderhoek als onderdeel van een tandarts
Blog
Udział

4 wskazówki dla stomatologów, jak zlikwidować strach przed dentystą u dziecka!

Uczucie strachu wzrasta jeszcze zanim dzieci przyjdą do gabinetu dentystycznego. Ich tętno wzrasta, a łzy zaczynają napływać. Nierzadko zdarza się, że dzieci, a nawet dorośli, boją się stomatologa. Ale skąd ten strach? To musi się gdzieś zacząć. W Holandii jest prawie milion osób, które boją się dentysty. Często skutkuje to odłożeniem wizyty i większymi problemami dentystycznymi, niż to konieczne.

Co możesz zrobić jako dentysta, aby zmniejszyć ten strach? Wieszać radosne dekoracje w poczekalni? Może jakieś baloniki? Co zrobić, aby usunąć straszny wizerunek dentysty?
Badania pokazują, że strach przed dentystą jest spowodowany urazem z dzieciństwa, w postaci złego lub nieprzyjemnego doświadczenia. Strach zaczyna się zazwyczaj u małych dzieci, z powodu jaskrawych świateł, głośnych dźwięków, złych smaków i odrobiny bólu. Lęk potęgowany przez przerażające historie przyjaciół lub członków rodziny, tylko pogłębia się.

Jako dentysta wiesz, że mleczne zęby u dzieci mają więcej ubytków niż u dorosłych, ponieważ pierwsze zęby nie są tak mocne. Ponadto, wiele dzieci odwiedza dentystę w pewnym momencie po paskudnym upadku i złamaniu przedniego zęba. Niezależnie od tego, jaki jest tego powód, dzieci zazwyczaj mają więcej zabiegów dentystycznych niż dorośli. Z tego powodu ważne jest, aby dzieci miały pozytywny związek z wizytą w gabinecie dentystycznym. Ale jak? Zastanawiasz się, jak możesz to zapewnić?
 

Kinderhoek als onderdeel van een wachtruimte bij de tandarts


Kiedy dzieci idą do dentysty po raz pierwszy, nie boją się. Ale rodzice wiedzą, że to może być straszne. I mimo, że dzieci nie mają jeszcze pojęcia, nadal mogą odczuwać lęk. Więc, to rodzice powinni dać wizycie u dentysty entuzjastyczny charakter. Jako dentysta, ty też masz w tym ważną rolę do odegrania, w końcu zamierzasz poddać je leczeniu. Pozytywne wrażenie w tym momencie da Tobie i Twojemu młodemu pacjentowi dużą przewagę na później.

Rodzice docenią to, gdy dentysta weźmie pod uwagę dziecko. Na dłuższą metę polecą Cię również jako dentystę przyjaciołom lub członkom rodziny. W końcu oprócz tego, że jesteś lekarzem prowadzącym, jesteś również przedsiębiorcą.

Poniżej znajdują się 4 wskazówki, które pomogą Ci zmniejszyć strach dzieci przed dentystą:

1.    Pozwól dzieciom przychodzić z rodzicami na wizyty. Daj im coś do zrobienia, np. pozwól im "pomóc" Ci w leczeniu, abyś mógł zapobiec strachowi przed dentystą.

Oczywiście, to nie zależy tylko od Ciebie. Ale możesz stymulować i informować rodziców o korzyściach. Tak więc, rodzice zabiorą ze sobą swoje dzieci na własne leczenie, nawet jeśli dzieci odczuwają pewien strach. To jest twoja szansa jako dentysty, aby dać dziecku pozytywny nastrój. Jako gabinet dentystyczny możesz wskazać, że istnieje możliwość, że dzieci mogą przyjść i uczestniczyć w leczeniu w gabinecie i pomóc jako dentysta.

Pozwól im pomóc w leczeniu i daj dzieciom odrobinę odpowiedzialności. Drobne rzeczy, takie jak ustawienie fotelika dentystycznego, w którym rodzice siedzą w górze i na dole i patrzą na usta tatusia. Dzieci pokochają to, a Ty przyczynisz się do pozytywnego efektu wizyty u dentysty, lęk zmniejszy się lub całkowicie zniknie. Na koniec wizyty można dać dzieciom certyfikat z napisem "Sukces w stomatologii" i pozwolić im zachować maskę na pamiątkę. Być może uzupełnione o mały (bez cukru) cukierek? Właśnie zrobiliście ten dzień ważnym!

2.    Zredukuj strach, zaczynając wcześnie przygotowywać się do wizyty u dentysty!

Pozytywne podejście to ważna rzecz dla dzieci. Wprowadzając je do dentysty we wczesnym wieku, dziecko na pewno skorzysta z tego później. Radzimy rodzicom, aby rozpoczęli przygotowania na jeden lub dwa tygodnie przed wizytą, można to zrobić czytając broszury o dentyście lub rozmawiając o tym w domu.

W sprzedaży jest kilka książeczek, w których dzieci mogą uzyskać informacje o tym, jak to jest odwiedzić dentystę i zmniejszyć niepokój. Spróbuj wybrać tytuł książki z pozytywnym przekręceniem, jest wiele broszur na sprzedaż z napisem "Boi się dentysty" lub "Dentysta jest potworem"! Spróbuj polecić książeczki, które dodają radosną nutę, na przykład: "Szczęśliwy salon dentystyczny!

Kinderhoek als onderdeel van een wachtruimte bij de tandarts

3.    Baw się w dentystę w domu

Gra na początku może być trochę niewygodna dla rodziców, ale często działa bardzo dobrze dla dzieci. Polecając rodzicom odgrywanie ról w domu, można zauważyć, że dzieci z większym poczuciem bezpieczeństwa wejdą do sali zabiegowej i zniknie strach przed dentystą. Rodzice mają obecnie w domu maski na twarz, najbardziej rozpoznawalny element stomatologa.

W ten sposób można doradzić rodzicom, aby stworzyli rozpoznawalne otoczenie dla dzieci. Tak, aby wszystko w gabinecie dentystycznym nie było nowe i przerażające. Dzieci będą cieszyły się z wizyty u dentysty mimo, że muszą się leczyć.

4.    Zabawy w gabinecie dentystycznym rozpraszają dzieci i zapobiegają strachowi przed dentystą.

Poza powyższymi wskazówkami, zabawa przed umówieniem się na spotkanie zapewnia również pozytywne rozproszenie uwagi. Dzieci mogą przez chwilę przekierować swoje niespokojne myśli i skupić się na zabawach, które oferują Państwo w poczekalni. Jednym z powodów, dla których wielu dentystów decyduje się nie dawać zabawek w poczekalni, jest to, że ktoś zawsze musi sprzątać wszystkie te gry, książki i puzzle kilka razy dziennie. Istnieją jednak koncepcje zabaw, które są łatwe do czyszczenia i nie zawierają żadnych luźnych części. Tak więc, można utrzymać wnętrze poczekalni w porządku i czystości.

Kącik dla dzieci nie musi być duży. Nie będziesz miał tylu dzieci w poczekalni w tym samym czasie. Interaktywny ekran, na którym dzieci mogą wybierać pomiędzy różnymi grami o tematyce stomatologicznej, już teraz oferuje wystarczające rozwiązanie. Dzięki interaktywnej zabawie, dzieci mogą zapoznać się z pracą, którą wykonujesz jako dentysta. Dla dzieci ma ona uspokajający efekt, gdy widzą, że rozpoznawalne elementy z gry wracają podczas zabiegu. IKC tworzy oprogramowanie z grami, które pasują do Twoich życzeń i tożsamości korporacyjnej.

Kinderhoek als onderdeel van een wachtruimte bij de tandarts


Wniosek:

Dwa do trzech razy w roku konieczna jest wizyta u dentysty, a jako dentysta masz do odegrania ważną rolę w odprężaniu dzieci i upewnianiu się, że mają one pozytywne doświadczenia, aby zapobiec strachowi przed dentystą. Rodzice również mają na to wpływ, ale trzeba ich będzie edukować o tym, jak ważne jest przygotowanie się do wizyty. Zaczyna się to już w młodym wieku. Odrobina zdenerwowania u dzieci jest zdrowa, kiedy, ale ważne jest, aby zdenerwowanie nie zamieniło się w strach lub lęk. 

Lepiej dmuchać na zimne! Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka: stwórzcie jak najbardziej pozytywną atmosferę dla swoich najmłodszych pacjentów.

Również jesteś zainteresowany kącikiem dla dzieci w Twoim obiekcie?

Prosimy o kontakt

Skontaktuj się z naszymi specjalistami