Kinderhoek kinderopvang
IKC Aktualności
Udział
Odpowiedni projekt dla każdej grupy wiekowej

Daycare 't Parelbosch został poddany metamorfozie!

Nasz account manager Niels Jellema z dumą opowiada o swoim projekcie w przedszkolu ‘t Parelbosch w Eindhoven. Dzięki dobrej pracy zespołowej pomiędzy Parelbosch i Niels, IKC udało się przekształcić wiele miejsc w przedszkolu w prawdziwy raj dla dzieci.

Wartość zabawy dopasowania dla różnych grup wiekowych

Ośrodek dzienny ‘t Parelbosch zapewnia opiekę nad dziećmi do 4 roku życia. W ramach opieki dziennej istnieją różne przestrzenie, z których każda jest dostosowana do grup wiekowych, którymi się opiekuje, tak więc każda przestrzeń ma inny temat z odpowiednimi zajęciami.

Nadszedł czas na renowację przedszkola, a nowe wnętrze musiało oferować dzieciom więcej wrażeń, z pięknym wystrojem i dużą wartością zabawy. "Dzięki jasnemu wyjaśnieniu i dobremu wkładowi Roela i Bas van de Waala, właścicieli ‘t Parelbosch, wraz z zespołem projektantów IKC, mogłem uzyskać odpowiednią poradę. Po tym rozpoczęliśmy przeprojektowanie pierwszego pokoju w przedszkolu: Droomland". 

t_parelbosch_droomland.jpg


Koncepcje zabaw dla dzieci w wieku między 3 i 4 lata

Droomland (Dreamland) to największy pokój w przedszkolu, w którym opiekują się dziećmi od 36 do 48 miesięcy. "Przełożyliśmy temat Droomland na przytulne domki zabaw, fajne dekoracje podłogowe i ścienne, gry ścienne na zamówienie i wspaniały tor samochodowy." Wszystkie części placu zabaw odpowiadają tematom natury i fantazji. Dodatkowo w dekoracji ściennej ukryte są małe graficzne niespodzianki w różnych miejscach. Na przykład, zwierzęta ukryte w drzewach i biedronka, logo przedszkola, w powietrzu. Dzięki temu dzieci będą stale zachwycone i pobudzone do poznawania pokoju.

Plac zabaw dla maluchów

Następny pokój to Zwanennest (Łabędzie Gniazdo): pokój dla maluchów od 18 do 27 miesięcy. Dzieci w tym wieku doświadczają wielu bodźców, ponieważ przerastają fazę niemowlęcą i stale się uczą. Aby stworzyć równowagę dla tej grupy wiekowej, właściciele podkreślili, że przestrzeń ta powinna dawać poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Prowadzi to do uspokojenia dzieci, dając personelowi więcej czasu i uwagi dla każdego dziecka z osobna.

"Poprzez miękkie materiały i jasne kolory ukształtowaliśmy tę przestrzeń z wieloma rozpoznawalnymi wizualnie aspektami, takimi jak łabędzie, staw, farma zabaw i stół z koralikami.' Stół z koralikami jest bardzo odpowiednim systemem zabaw dla tej grupy wiekowej, dzieci są stymulowane do zabawy kolorowymi koralikami, co jest dobre dla rozwoju ich drobnych zdolności motorycznych.
 

t_parelbosch_zwanennest_en_hertenweide.jpg


Nawet najmłodsze dzieci dostają swoje miejsce.

Trzecim pokojem, z którym mieliśmy do czynienia, był Hertenweide (Deer Meadow). Ta przestrzeń jest przeznaczona dla najmłodszych: dzieci od 0 do 18 miesięcy. Aby w zabawny sposób przybliżyć dzieciom przyrodę i różne materiały, nadaliśmy tej przestrzeni naturalny temat i umieściliśmy w niej specjalny domek feel-house. Dom ten ma kilka różnych materiałów i powierzchni, które dzieci mogą odkrywać swoimi delikatnymi palcami. Na przykład sztuczna trawa, korek, lustro i skóra PU.

Wewnętrzny plac zabaw Kermistuin 

Na końcu, najważniejsze, przekształciliśmy Kermistuin (Funfair Garden) w prawdziwy raj dla dzieci w pomieszczeniach zamkniętych. Musieliśmy dokładnie przemyśleć układ tego terenu. Postanowiono tu oddzielić praktyczną część tej przestrzeni, obszar opieki, od placu zabaw. W ten sposób dzieci mogą się spokojnie opiekować z jednej strony pomieszczenia, a z drugiej strony mogą bawić się swobodnie.

Wewnętrzny Kermistuin jest pełen fantastycznych pomysłów na zabawę. Są to na przykład domki zabaw na podłodze ze sztucznej trawy, "nawiedzone" poddasze i niestandardowa karuzela. Które dziecko tego nie chce?

t_parelbosch_kermistuin.jpg


Ważne momenty dnia są uwzględnione w projekcie

Dla każdej grupy wiekowej, każdego dnia ma miejsce tzw. moment kolektywnego koła. Moment ten jest wykorzystywany przez opiekunów, aby wyjaśnić dzieciom, jak będzie wyglądał ten dzień. Z pedagogicznego punktu widzenia, chwile te są najbardziej efektywne, gdy dzieci doświadczają tego jako chwili grupowej, w której opiekunowie są częścią grupy. Uznaliśmy, że najlepszym wizualnym sposobem na wzmocnienie tego uczucia jest dodanie do każdego pomieszczenia odpowiedniego, rozpoznawalnego miejsca na moment w kręgu. Na przykład, Zwanennest ma okrągły staw, a Kermistuin duży, okrągły wir.

Wszystkie pokoje posiadają moduły do zabawy, które skupiają się na wieku dzieci w tym pokoju. Bardzo fajne i całkowicie niestandardowe wykonanie. "Pierwszą reakcją, jaką dostałem od właścicieli było to, że są więcej niż zadowoleni z metamorfoz, które miały miejsce! To oczywiście bardzo miło to słyszeć. To była miła współpraca z jeszcze milszym wynikiem". Mamy nadzieję, że w przyszłości znów będziemy współpracować!