kącik tematyczny dla dzieci z motywem kempingu
Blog
Udział
Wspólna zabawa w kącikach zabaw w ośrodkach opieki dziennej

Dodatkowe doświadczenie w przedszkolu z kącikiem dla dzieci

Opieka nad dziećmi może zapewnić niezliczone narzędzia, dzięki którym dzieci mogą odkrywać swoje mocne strony i budować pewność siebie - od zabawy i czasu spędzonego w kręgu po zwykłe wypróbowywanie różnych rzeczy.

W tym blogu podajemy kilka sugestii, w jaki sposób żłobek może wzbogacić dzieci o dodatkowe doświadczenia i stać się dla nich miejscem, w którym czują się jak w domu.

Obserwuj, jak rosną rośliny i zwierzęta

Klasycznym przykładem jest miska z żabimi skrzekami. Dzieci mogą z bliska zobaczyć i dowiedzieć się, jak z żabich skrzeków wyrastają kijanki, a w końcu żaby. Następnie mogą wypuścić żaby z powrotem do stawu. To ćwiczenie zapewnia dobrą zabawę i proces edukacyjny, na który dzieci będą czekały z ciekawością!
Można też zasadzić z dziećmi nasionko i wspólnie obserwować, jak rośnie za każdym razem. Dzieci dowiadują się także, że rośliny potrzebują wody i światła słonecznego, aby rosnąć.

Wspólna zabawa na placu zabaw w świetlicy 

Najlepszym sposobem na nawiązanie przyjaźni i lepsze poznanie innych dzieci są wspólne zajęcia. Dzieci mogą bawić się razem w kąciku dla dzieci, a jednocześnie doskonalić swoje umiejętności motoryczne, grając w gry ścienne, układając klocki lub grając na stoliku z koralikami.

Aby dyskusja w kręgu była jeszcze bardziej zabawna i ekscytująca, umieść na podłodze pomysłową naklejkę, taką jak w centrum opieki nad dziećmi 't Parelbosch, aby stworzyć specjalne miejsce do siedzenia. Na przykład kociołek czarownicy.

Aby dopełnić wrażeń, można również zorganizować zajęcia o odpowiedniej tematyce. Wykorzystaj święta lub stwórz własne dni z motywem przewodnim - być może zainspirowanym przez same dzieci!
 
Kinderhoek met een thema voor de kinderopvang
 

Doświadczenie i wyobraźnia na tematycznym placu zabaw

Okleiny ścienne z pomysłowymi nadrukami. Wyobraź sobie, że jesteś w dżungli, na plaży lub na farmie! Możliwości są nieograniczone. Dzieci mają bujną wyobraźnię, którą mogą pobudzać, bawiąc się w tematycznym kąciku zabaw, gdzie motyw przewodni przewija się przez całe pomieszczenie.

Wokół tematu można zorganizować zajęcia, takie jak wykonywanie prac ręcznych lub zdobywanie wiedzy na określone tematy. Na przykład o farmie: jakie zwierzęta tam mieszkają, jak wyglądają i jakie wydają dźwięki? Wyjdź na zewnątrz i odkrywaj!
 
Een boerderij themahoek voor de kinderopvang
 

Gry sensoryczne i elementy dotykowe

Placówka opieki nad dziećmi to nie tylko miłe i przytulne miejsce, w którym dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie i wykonywać różne zabawy. Placówka opieki nad dziećmi wspiera je także w rozwoju.

Elementy sensoryczne są bardzo ważne. Dzieci uczą się poprzez odkrywanie, a to stymuluje ich rozwój sensoryczny. Dzieci, zwłaszcza niemowlęta, uczą się, wykorzystując wszystkie zmysły. Dlatego ważne jest, aby dzieci miały przestrzeń do poznawania otoczenia i dalszego rozwijania swoich umiejętności motorycznych i zmysłów. Struktury takie jak piasek czy trawa często na początku wydają się dzieciom obce. Zwykle jednak dzieci uspokajają się, kopiąc i formując w piasku. Dla wielu dzieci bardzo popularna jest także woda. Chlapanie i obserwowanie, jak woda przepływa przez każdy przedmiot. Jeśli dodamy do tego piasek i wodę, otrzymamy popularne błoto! Dziecko pokryte piaskiem i błotem najprawdopodobniej miało wspaniały dzień.

Zapoznaj dzieci z różnymi rodzajami materiałów i konstrukcji. Pomyśl o grze ściennej, domku sensorycznym z różnymi strukturami, które dzieci mogą odkrywać. Poczuj, odkryj i naucz się!
 
voelelementen in een wandspeelbord voor de kinderopvang