Rodziny oczekują dobrej zabawy podczas zakupów
Porady branżowe
Udział

Kryzys czy nie, przetrwanie zależy od doświadczeń klienta

Choć nikogo nie ominęła pandemia, jedna rzecz może nas uspokoić. Nadal obowiązuje ta sama rada - skup się na tym, co zawsze było ważne: na swoim kliencie!

Kiedy nadchodzi katastrofa, właściciele firm często przechodzą w swoisty tryb przetrwania. Automatyczna chęć skupienia się głównie na sobie i na bezpośrednim zagrożeniu sprawia, że nie widzimy szerszej perspektywy. Bo co mamy zrobić, aby przetrwać ten miesiąc? Wewnętrzne korekty, takie jak ograniczenie wydatków, skupiają na sobie niepodzielną uwagę, podczas gdy (naszym zdaniem) mniej pilne projekty, takie jak doświadczenia klientów, są odkładane na później.

Ale nie dajcie się zwieść! Przetrwanie firmy zależy w dużej mierze od doświadczeń klienta.

Doświadczenie klienta już dawno przestało być tylko modnym słowem

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kryzysem, czy nie, wielka bitwa toczy się ostatecznie o pozyskanie klientów i skuteczne odróżnienie się od konkurencji. Dodatkowa presja ze strony powszechnie używanych, wygodnych sklepów internetowych z odzieżą, artykułami spożywczymi i nie tylko, drastycznie zmieniła świat handlu detalicznego. Aby utrzymać się na rynku, właściciele sklepów muszą stale spełniać oczekiwania swoich klientów, co wymaga od nich bardzo dokładnego zrozumienia, czego klient chce i potrzebuje.

Dlaczego klienci decydują się przyjść do Twojego sklepu stacjonarnego? Chce doświadczyć czegoś, czego nie znajdzie nigdzie w Internecie.

Dzieci decydują, gdzie rodziny robią zakupy

 

Twórz lepsze doświadczenia niż konkurencja (internetowa)

Twój sklep oferuje unikalne doświadczenie. To świetny atut, z którego warto być dumnym i który warto jeszcze lepiej wykorzystać. Choć ludzie nie przychodzą z zamiarem dokonania zakupu, już teraz mogą poczuć się bardzo przyciągnięci do Twojego miejsca dzięki wyjątkowej atmosferze lub niesamowitemu traktowaniu przez personel. Jeśli doświadczenie jest odpowiednie, chęć zakupu pojawi się w sposób naturalny.

Zadaj sobie pytanie: jak klienci odbierają Twój sklep? Czy wszyscy są tak samo mile widziani? Czy klienci czują się swobodnie, mogą się rozejrzeć i skorzystać z pomocy?

Sekret: zapewnij klientom niezapomniane wrażenia

Aby prawidłowo i skutecznie wdrożyć zasady customer experience, musimy najpierw wyjaśnić pewną kwestię. Przyjemne doświadczenie nie musi być niczym szczególnym, a w dzisiejszych czasach można je znaleźć niemal wszędzie. Ale właśnie z tego powodu często jesteśmy zasypywani mini wrażeniami, które szybko są zapominane lub prześcigane przez inne. Aby Twoje doświadczenie z klientem przyniosło oczekiwane rezultaty, zadbaj o to, by nie zgubiło się w tłumie. Sekret: pozostań w ich pamięci.

W tym blogu chcielibyśmy przedstawić Ci wskazówkę, która mimo ogromnych korzyści nie jest tak przydatna we wszystkich sklepach i dlatego szybko się ją pomija.

Czy odwiedzają Cię klienci z dziećmi, a może chciałbyś przyciągnąć więcej rodzin? Zadbaj o to, by zaoferować swoim przyszłym klientom - dzieciom - kompletne doświadczenie!

kącik dziecięcy z interaktywnym stolikiem w sklepie odzieżowym Shoeby

 

Zabawa robi różnicę!

Ci, którzy robią to mądrze, już w młodym wieku tworzą pozytywne doświadczenia związane z marką, które dzieci zapamiętają na długie lata. Czy lubisz jeździć samochodami tej samej marki, co Twój ojciec, dziadek czy wujek? Od dawna wiadomo, że często preferujemy sklepy i marki, które znamy z dzieciństwa i z których nasi rodzice byli bardzo zadowoleni.

Choć dzieci nie kopiują swoich rodziców i często mają inne potrzeby i upodobania, zachowania konsumenckie naszych rodziców oraz doświadczenia, jakie mamy z daną marką, pomagają nam ukształtować osobę, którą się stajemy - w tym nasze własne zachowania zakupowe.
Również na krótką metę zrobienie dobrego wrażenia na dzieciach bardzo pomaga. To one decydują (a czasem nawet błagają), by wrócić do tego konkretnego sklepu, znanej restauracji czy innego miejsca, które wydaje im się wyjątkowe. Gdzie dzieci czują się jak w domu? W miejscu, w którym mogą robić to, co robią najlepiej - bez skrępowania być sobą, a przede wszystkim dużo się bawić!

Siła zabawy

Kiedy poświęcamy uwagę naszym najmłodszym, powstaje fantastyczna sytuacja, w której obie strony wygrywają: poprawia się ogólna atmosfera, rodzice mają więcej swobody w zapoznawaniu się z ofertą i otrzymywaniu porad handlowych, a dzieci spędzają niezapomniane chwile.

Łatwym sposobem na urozmaicenie zabawy, bez kłopotów z kredkami i sprzątaniem porozrzucanych zabawek po zakończeniu dnia pracy, jest stworzenie kącika zabaw dla dzieci - bez żadnych niebezpiecznych lub luźnych elementów. Po zainstalowaniu gry ściennej lub interaktywnego systemu do zabawy z unikalnymi grami, których dzieci nigdy wcześniej nie próbowały, kącik zabaw dla dzieci może zawierać mnóstwo atrakcji, które zapewnią im rozrywkę podczas całej wizyty i sprawią, że będą z niecierpliwością czekać na następny raz. W International Kids Concepts nazywamy to siłą zabawy!

kącik dla dzieci w centrum ogrodniczym

 

Lepsze doświadczenia klientów to droga do lepszych wyników

Wspaniałe doświadczenia klientów, zarówno młodszych, jak i starszych, mogą pozostawić po sobie naprawdę trwałe wrażenie. Gdy klienci i ich dzieci czują się mile widziani, zyskują lojalność klientów, miłą atmosferę, ale także potężną reklamę w formie word-of-mouth, która będzie się szeroko rozprzestrzeniać, co pomoże Ci zapewnić szanse przetrwania także w dłuższej perspektywie.

Krótko mówiąc, doskonałe doświadczenia klientów zwracają się na więcej sposobów, niż nam się wydaje. W końcu pozyskiwanie nowych klientów jest wielokrotnie droższe niż pielęgnowanie istniejących relacji!

Osoby, które chciałyby rozpocząć pracę nad poprawą doświadczeń swoich najmłodszych gości, mogą znaleźć wiele inspiracji w naszych broszurach do pobrania oraz w naszym portfolio. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami.

Kontakt