gry, które uczą dzieci o środowisku
IKC Aktualności
Udział
Dzieci w zabawie uczą się o utylizacji odpadów

Jak Oman wprowadza świadomy ekologicznie system utylizacji odpadów

Nie na całym świecie utylizacja odpadów jest tak zaawansowana jak na przykład w Holandii. Razem z Expandable trailers mieliśmy okazję stworzyć unikalną koncepcję zabawy edukacyjnej. Wyjątkowe przyczepy zostały zaprojektowane jako mobilna szkoła, której celem jest edukacyjna świadomość ekologiczna. W przyczepie dzieci mogą dowiedzieć się, jak ważna jest prawidłowa utylizacja odpadów i jak to działa w zabawny sposób. Dzieci są przyszłością, tym bardziej ważne jest, aby edukować je o przyrodzie. Przyczepę można złożyć do jednej czwartej szerokości, aby zmieściła się za ciężarówką, dzięki czemu można ją łatwo transportować. Przyczepa jest przeznaczona głównie dla dzieci w wieku 5-9 lat i może pomieścić do 30 dzieci jednocześnie. W przyczepie jest wiele do zrobienia, od puzzli ściennych i oprogramowania edukacyjnego do tablic koralikowych i zajęć sensorycznych. Oman w ostatnich latach zainwestował w infrastrukturę i gospodarkę odpadami, aby zapewnić krajowi system odpadów podobny do tego, który funkcjonuje w krajach zachodnich. Aby pomóc ludziom, zwierzętom i środowisku. Przy średniej rocznej 28,9 stopni, temperatury w Omanie również zostały uwzględnione. Dzięki zainstalowaniu klimatyzacji można regulować temperaturę wewnątrz pomieszczeń, okna wyposażono w folię blokującą słońce. Ta specjalna folia blokuje już pierwsze ciepło wywołane przez słońce. Przyczepa została zbudowana z materiałów pochodzących z recyklingu, które idealnie pasują do opowiadanej historii.
 

Gry edukacyjne i ekologiczne


Nasi projektanci zaprojektowali kilka gier ściennych, które współgrają z tematem, aby uświadomić dzieciom, jak ważna jest segregacja odpadów. Jeśli nauczą się, że odpady powinny trafiać do kosza, a nie na ulicę, mogą przyczynić się do sukcesu w utylizacji odpadów. Przeczytaj historię niektórych gier ściennych poniżej.

Pierwsza gra ścienna ma suwaki z dużymi i normalnymi odpadami. Celem gry jest przeniesienie odpadów do właściwego pojemnika. Przyciski są prowadzone przez tory i przy obracającym się kole mogą być posortowane do właściwego pojemnika.

Ideą poniższej zabawy jest to, aby dzieci nauczyły się wynosić śmieci z wioski i wrzucać je do odpowiednich pojemników. Rozdzielenie odpadów pozwala zachować je z dala od wielu dzikich zwierząt żyjących w okolicy. Kosze na śmieci są umieszczone na samym dole, aby podkreślić, że nie znajdują się w wiosce.

Dzieci uczą się również, które przedmioty należą do kosza na śmieci, a które są jadalne dla zwierząt. Tło pokazuje środowisko, naturę i zwierzęta. Na przyciskach znajdują się różne przedmioty, takie jak karton, trawa i siano. Dzieci mają za zadanie przesunąć guziki na właściwe miejsce.

Zobacz obrazek poniżej z przykładami wspomnianych zabaw.
 
obraz z niestandardowymi edukacyjnymi grami ściennymi

Dzieci uczą się również, jak to jest mieć własne źródło wody w domu. Gra z okrągłym kręceniem pokazuje dom z kranem z wodą. Obracając grę, krople wody są transportowane z chmur jako deszcz do wody. Dzięki temu poprzez naturę dociera ona do domu, a z kranu wypływa woda. Krople wody są oczyszczane w systemie krajowym i wracają do natury przez rury. Ten cykl może być powtarzany wielokrotnie poprzez obracanie koła zabaw.

Poniższa obrotowa gra ścienna pokazuje dzieciom cykl życia materiałów. Jak materiał podstawowy trafia do fabryki, jak jest prowadzony dalej i dalej przez proces, produkt końcowy i z powrotem do materiału podstawowego.

Dzieci mogą również w zabawny sposób nauczyć się obsługiwać kosz i wrzucać do niego odpady. Ta zabawa uczy dzieci, jak ważne jest zamykanie pojemników. Zapobiega to wynoszeniu odpadów przez większe zwierzęta. Długopisy, piłki i kosz na śmieci są magnetyczne. Jednym pisakiem można otworzyć pojemnik, drugim przeciągnąć kulki do pojemnika. Później w ten sam sposób można również zamknąć pojemnik.

Zobacz obrazek poniżej z przykładami wspomnianych zabaw.
 
gry ścienne o charakterze edukacyjnym

W strefie kinowej zainstalowano 65-calowy ekran, na którym wyświetlany jest film pokazujący, jak ważne jest dobre traktowanie środowiska. Ekran jest umieszczony na specjalnym uchwycie, który może być obsługiwany elektrycznie. Ekran można umieścić niżej, aby zapewnić dzieciom możliwość grania w gry edukacyjne również na ekranie dotykowym. Aby wykorzystać salę jako kino, ekran jest przesuwany do góry i można wyświetlić film. Dla dzieci zostały ustawione specjalne ławki, na których mogą siedzieć podczas filmu. Ławki te mogą służyć również jako schowek i można je otworzyć przez poduszki siedzeń.

Zobacz wrażenie kompletnej przyczepy w portfolio >